ÎNOT. Orădeanca Ingrid Huszar, de cinci ori pe podiumul "Internaţionalelor" României

sport Huszar Olimpiada

Cea mai bună înotătoare orădeană, Ingrid Huszar, a reuşit să facă valuri la ediţia 2017 a Campionatelor Internaţionale ale României. Sub privirile preşedintei Federaţiei Române de Nataţie, Camelia Potec, sportiva de nici 14 ani a stabilit patru noi recorduri naţionale.

Ingrid a fost la doar 17 sutimi de secundă de îmbunătăţirea celui mai bun timp şi în proba de 200 de metri bras.

Componentă a lotului României în competiţia de la Bucureşti, orădeanca a reuşit cinci clasări pe podium. Cel mai important succes a fost obţinut în proba de 50 de metri bras, juniori, unde a terminat pe locul I.

La categoria open a cucerit medalia de bronz şi s-a clasat pe locul al doilea la 100 de metri bras şi la 200 de metri bras, juniori şi open.

Ingrid Huszar se pregăteşte acum pentru cea mai importantă competiţie a anului, Festivalul Olimpic al Tineretului European ce va avea loc între 22-30 iulie, în Ungaria.

Redactor: Nicolae Mihalcea
Editor web: Adrian Laboş