JUDO. Două medalii la Cupa Europeană din Italia

sport judo

Sportivii români s-au întors cu două medalii de la prima competiţie internaţională de judo rezervată juniorilor, Cupa Europeană din Italia.

Lotul olimpic de tineret a României, care îşi are centrul la Oradea, a cucerit argintul categoriei 60 de kilograme, prin focşăneanul Laris Borş, în vreme ce orădeanul Vlad Luncan a încheiat competiţia pe locul trei, la categoria 55 de kilograme.

„Ne bucură faptul că suntem pe un drum ascendent şi cu băieţii, şi uşor, uşor, treaptă cu treaptă, sperăm să readucem nivelul băieţilor unde a fost odinioară", susţine Aurelian Fleisz, antrenorul lotului olimpic de judo tineret.

Cupa Europeanã de Juniori sub 21 de ani de la Lignano a reunit 469 de judoka din 30 de ţãri. Este o competiţie ce puncteazã în clasamentul Federaţiei Internaţionale de Judo.

Reporter: Nicolae Mihalcea
Operator: Gabor Szilagyi