JUDO. Orădeni medaliaţi la Cupa României

sport judo

Patru sportivi legitimaţi la echipele de judo din Oradea au obţinut medalii de aur la Cupa României rezervată seniorilor. Adrian Olaru, Tudor Băltean şi Daniel Matei, de la CSM Liberty Oradea, şi Robert Boldiş, de la LPS Bihorul, sunt performerii competiţiei desfăşurate la Iaşi.

Valentin Radu a pierdut finala şi a fost medaliat cu argint la categoria 100 de kilograme, în timp ce Farkas Bertalan şi Răzvan Bodea au cucerit bronzul. Celor trei sportivi ai CSM Liberty Oradea le-au urmat exemplul Fodor David şi Bianca Suciu de la LPS Bihorul, şi ei clasaţi pe ultima treaptă a podiumului. Toţi sportivii sunt pregătiţi de antrenorul Emil Morar.

În urma acestor rezultate, CSM Liberty Oradea s-a clasat pe locul I în clasamentul pe echipe al Cupei României. Au mai punctat în această competiţie Lorena Podelenski, aur la 70 de kilograme, Patricia Petraş, argint la 57 de kilograme, şi Sasha Goncearenco, bronz la 90 de kilograme.

Toţi au evoluat în trecut pentru Clubul Sportiv Municipal, dar acum evoluează pentru alte echipe.

Redactor: Adrian Ciucuriţă