Liga 2 | Petrolul - Luceafărul 6-2. Festival de goluri, autogol și penalty ratat

Luceafarul Petrolul

Spectacol total la Ploieşti! Petrolul a surclasat-o pe Luceafărul Oradea, 6-2, în etapa a 11-a din Liga 2. Petrolul s-a revanşat în faţa propriilor fani pentru eşecul usturător suferit la Piteşti, etapa trecută.

VIDEO PRIMUL GOL AL LUCEAFĂRULUI ÎN MECIUL DE LA PLOIEŞTI

Doar în prima repriză s-au marcat cinci goluri. Prahovenii au deschis scorul rapid, prin Chindriş, iar în minutul 8 aveau deja 2 la 0, după reuşita lui Lumu. Nu a fost de ajuns pentru a-i linisti pe suporteri, care au cerut demisia lui Grozavu.

A fost rândul oaspeţilor să înscrie, prin George Paraschiv, dar Ţigănaşu a refăcut diferenţa de două goluri. Paraschiv a mai punctat o dată şi a stabilit scorul pauzei 3-2.

Până la final, Petrolul s-a detașat: Ţigănaşu a reuşit dubla, Oros a trimis nefericit în proprie poartă, iar Ştefănescu a închis tabela la 6-2. În prelungiri, ploieștenii și-au permis chiar să rateze un penalty, prin Toto Tamuz.