Liga 2 | Victorie surprinzătoare pentru Luceafărul

sport Luceafarul victorie

Luceafărul Oradea a obţinut patru puncte din cele două deplasări consecutive de săptămâna trecută. Remiza de la Brăila a fost urmată, sâmbătă, de victoria surprinzătoare, 2-1, de pe terenul formaţiei Academica Clinceni, ocupanta locului patru.

Andrei Tânc, în minutul 43, şi Alexandru Neacşa, în minutul 61, au semnat golurile de trei puncte ale Luceafărului în etapa cu numărul 27.

Orădenii au dictat ritmul pe teren, deşi a avut în primul 11 doi debutanţi: Torişte şi olandezul Calvin Valies. Gazdele au marcat golul de onoare abia în minutele de prelungiri şi au coborât astfel până pe locul a şaselea. În schimb, Luceafărul a revenit pe poziţia a zecea, cu 34 de puncte.

Pentru bihoreni urmează duelul de pe teren propriu, de vineri, ora 11, când va întâlni pe CS Mioveni.

Redactor: Nicolae Mihalcea