Liga2 | Cea mai categorică victorie a sezonului pentru Luceafărul Oradea: 4-0 cu Aerostar Bacău

sport luceafarul aerostar2

La cel mai bun joc din actuala ediţie de campionat, Luceafărul Oradea şi-a trecut în cont şi cea mai categorică victorie a sezonului, 4-0 cu Aerostar Bacău. Disputa dintre cele două echipe aflate în lupta directă pentru evitarea retrogradării, a curs înspre o singură poartă, cea a Bacăului.

În minutul 6 scorul era deja 2-0 pentru gazde, prin golurile semnate de Bebey, în minutul 2, și Vasile Pop, în minutul 6. Cu un singur şut spre poartă în primele 45 de minute, Aerostar a mai încasat două goluri în repriza a doua. Alex Dulca și-a trecut în cont ”dubla” în minutele 69 şi 89.

“4-0 spune totul. Eu spun că am dominat jocul de la cap la coadă. Ştiam presiunea rezultatului, ştiam presiunea a ceea ce ne aşteaptă. Mă bucur că am reuşit să-mi motivez jucătorii, mă bucur că au înţeles ceea ce le-am transmis”, a declarat Cristian Lupuţ, antrenorul Luceafărului Oradea.

“Au câştigat fără drept de apel. Noi nu am avut atitudine, nu am avut agresivitate. Echipa-gazdă a fost prima tot timpul la minge. Am primit din nou gol foarte rapid”, a spus Florin Bratu, antrenor Aerostar Bacău.

În urma acestei victorii, Luceafărul s-a desprins la cinci puncte de locurile retrogradabile. Pentru orădeni urmează o deplasare grea, pe terenul formaţiei Academica Clinceni. În schimb, Aerostar rămâne pe primul loc retrogradabil şi în etapa viitoare va evolua tot în deplasare, la FC Argeş Piteşti.

Reporter: Nicolae Mihalcea
Operator: Florin Lucuţa