Liga2 | Luceafărul Oradea pierde acasă - 1-3 - cu ”U” Cluj, după ce a condus cu 1-0

Luceafarul U Cluj 100319

Luceafărul Oradea nu a reuşit să întrerupă seria de 17 jocuri consecutive fără înfrângere a Universităţii Cluj, care s-a impus în disputa de la Sânmartin, cu scorul de 3-1. Deşi a fost condusă după 10 minute de joc, formaţia antrenată de Bogdan Lobonţ a întors soarta partidei prin „dubla” semnată de Pârvulescu şi reuşita lui Gavra.

Cu o singură înfrângere suferită acasă în acest sezon, Luceafărul Oradea a deschis scorul în minutul 10, prin Vasile Pop, şi orice părea posibil.

Bucuria avantajului a ţinut însă doar cinci minute. Pârvulescu a trecut uşor, pe stânga, de Wanya, a pătruns în careu, după care a trimis pe lângă Moga, restabilind egalitatea. Oradea a fost aproape să revină pe tabelă, dar golul marcat de Paraschiv, în minutul 27, a fost anulat pe motiv de ofsaid.

De partea cealaltă, proaspăt intrat în teren, Dorin Goga i-a pasat perfect lui Pârvulescu, în minutul 68, iar acesta l-a păcălit încă o dată pe Wanya, marcând pentru 1-2. Acelaşi Goga a stat şi la originea golului al treilea al Clujului, doar că de această dată la finalizare s-a aflat Gavra, în minutul 84.

Azi am întâlnit o echipă foarte bună, cu jucători foarte buni, experimentaţi la nivel de liga I. S-a şi văzut asta după minutul 60, când cei de la Cluj au făcut schimbările. Goga şi Gavra, spun eu că au fost decisivi în jocul de azi”, a declarat Cristian Lupuţ, antrenorul Luceafărului Oradea.

În urma acestei victorii, ”U” Cluj a urcat pe locul secund în clasamentul Ligii 2, iar visul promovării în prima divizie prinde contur tot mai mult.

„Dacă facem lucrurile aşa cum le facem, că suntem pe strada cea bună, o să fim acolo. Dacă nu, rămânem tot aici, nu e niciun fel de problemă. Dar, promovarea - sau nepromovarea - este rezultatul a tot ceea ce facem”, a precizat Bogdan Lobonţ, antrenorul Universității Cluj.

Eşecul suferit de Luceafărul a coborât formaţia orădeană pe locul 16, primul retrogradabil din clasamentul ligii secunde.

Reporter: Nicolae Mihalcea
Operator: Constantin Gheorghiţă