LUPTE. Sportivii de la LPS Bihorul, pe podiumul "Naţionalelor"

sport lupte

Cel mai vechi sport din lume, luptele, continuă să fie o fabrică de medalii pentru Liceul cu Program Sportiv „Bihorul". Cei mai mici juniori orădeni s-au întors cu patru medalii de la Campionatul Naţional de lupte greco-romane, desfăşurat în weekend, la Suceava.

Vlad Crăciun a cucerit titlul naţional la categoria 60 de kilograme, în timp ce Vlad Aionesei şi Alex Şorian au fost la un meci distanţă de cea mai înaltă treaptă a podimului. Cei doi au fost învinşi doar în finalele categoriilor 72, respectiv 35 de kilograme.

Surpriza delegaţiei orădene a fost Dominic Demeter care a cucerit bronzul categoriei 55 de kilograme la prima sa participare la un astfel de concurs.

Sportivii antrenaţi de Nelu Pop au mai cucerit în acest an două medalii. Astfel, secţia de lupte LPS „Bihorul" a ajuns la şase succese în cadrul Campionatelor Naţionale.

Redactor: Nicolae Mihalcea