POLO. CSM Digi Oradea, debut cu dreptul în cupele europene

sport polo generic

Debut perfect pentru CSM Digi Oradea în noul sezon competiţional. Cu o echipă aproape complet schimbată, şi cu Dorin Costrăş revenit în postul de antrenor, vicecampioana României a câştigat primul meci susţinut în grupa H a turul doi preliminar al Ligii Campionilor, scor 6-3, cu formaţia sârbă Steaua Roşie Belgrad.

“A fost şi pentru mine o surpriză. Băieţii s-au mobilizat, au dat dovadă de spirit de sacrificiu, de spirit de echipă care şi pe mine m-a surprins. A fost o partidă în apărare aproape perfectă”, a declarat Dorin Costrăş, antrenorul CSM Digi Oradea.

CSM Digi Oradea a câştigat primele trei sferturi cu Steaua Roşie 2-1, 2-1, 1-0 şi a remizat în ultimul act, 1-1. Sârbii au dat emoţii doar în debutul sfertului doi, când au egalat situaţia pe tabelă.

Istvan Szabo, cu două goluri, şi totodată cel care a semnat prima reuşită stagională a CSM, urmat de golgheterul Levente Vancsik, cu trei reuşite, au rezolvat ecuaţia victoriei. Cel de-al şaselea gol orădean a fost semnat de Max Costa.

“Golurile au fost la număr cu trei datorită colegilor”, a declarat Levente Vancsik.

„Era foarte, foarte important ca să câştigăm; în schimb, a fost extraordinar de greu”, a recunoscut Istvan Szabo.

În primul meci al grupei, Sintez Kazan s-a impus cu 10-7 în faţa deţinătoarei Cupei Greciei, Vouliagmeni.

Reporter: Nicolae Mihalcea
Operator: Norbert Hegedus
Editor web: Adrian Laboş