POLO. CSM Digi Oradea, două victorii cu Dinamo în debutul Superligii Naționale

polo CSM Oradea

Noul sezon al Superligii Naţionale de Polo a debutat cu un meci spectaculos, la Oradea, între CSM Digi şi Dinamo. Câștig de cauză a avut trupa lui Kadar Kalman, care s-a impus în faţa bucureștenilor în ambele meciuri: 10-7, respectiv 15-7.

polo CSM Oradeafoto: csmoradea.ro/Christian Sandor

În primul joc, cel de vineri, gazdele au condus cu 5-2 la pauza mare în faţa unei echipe care se bazează, ca şi anul trecut, pe foarte mulţi jucători tineri. În sfertul al treilea, scorul a fost 3-3, iar Oradea avea încă un avantaj confortabil, 8-5.

Trupa lui George Georgescu a reuşit să se apropie periculos, la doar un gol, după reuşita lui Alexandru Matei, cel care este şi antrenorul secund al lui Dinamo. Gazdele nu au mai greşit în finalul partidei şi s-au desprins pe tabelă. Andrei Creţu a stabilit scorul final, CSM Digi Oradea - Dinamo 10-7.

În al doilea meci, programat sâmbătă, orădenii au câștigat și mai clar - 15-7.

Pentru CSM Digi urmează prima manșă din playoff-ul Ligii Campionilor, care se va disputa miercuri, în Germania, în bazinul celor de la Waspo Hannover.