POLO. Pas uriaş spre semifinale. CSM Digi - Canottieri Napoli 11-7

sport polo venezia

Victorie mare pentru poloiştii de la CSM Digi Oradea în manşa tur a sferturilor de finală ale LEN Euro Cup. Vicecampioana României s-a impus în propriul bazin, cu 11-7, în faţa italienilor de la Canottieri Napoli.

Meciul a început sub semnul echilibrului, dar avansul de un gol luat de italieni după primul sfert a fost anulat până la pauza mare de CSM Digi. Orădenii au înscris în repriza a doua trei goluri şi nu a primit niciunul.

Napoletanii au revenit în sfertul trei, dar speranţele le-au fost năruite de veteranii echipei orădene. Chioveanu, Negrean, Ramiro Georgescu şi Nicu Diaconu au marcat pe bandă rulantă, în vreme ce sârbul din poarta CSM-ului, Gojko Pijetlovic a pus lacăt pe poartă.

Cu patru goluri avans, returul programat pe 10 decembrie, la Napoli, îi conferă formaţiei antrenate de Kadar Kalman prima şansă pentru calificare.

Redactor: Nicolae Mihalcea