POLO. Primul eşec la Belgrad. România - Italia 5-11, în al doilea meci la "europenele" din Serbia

polo

Peninsularii au început bine jocul şi după primele opt minute conduceau cu 2-0. Diferenţa pe tabelă s-a mărit la patru goluri până la pauza mare, iar lucrurile s-au complicat şi mai mult pentru români după sfertul trei, câştigat de italieni, scor 3-1. Cel mai bun poloist român, Cosmin Radu a încercat să fie locomitva echipei, dar cele trei goluri marcate au avut doar darul de-a mai limita diferenţa pe tabelă.

Pe lista marcatorilor şi-au mai pus numele orădenii Tibi Negrean şi Alex Popoviciu. Pe finalul disputei, selecţionerul Dejan Stanojevic l-a trimis în bazin şi pe fostul junior al Crişului, Marius Ţic.

În ultimul joc din grupă, care tricolorii vor întâlni, vineri, Germania, în derbiul pentru locul doi.

Redcator: Nicolae Mihalcea
Editor web: Adrian Laboş