POLO. Steaua, dublă victorie la Oradea, cu CSM Digi

sport polo csm digi

CSM Digi a pierdut ambele jocuri cu Steaua, din returul Superligii Naționale de polo. În primul meci disputat, vineri, în bazinul olimpic "Ioan Alexandrescu, orădenii au cedat greu - 6-7. Sâmbătă, bucureștenii s-au impus cu 10-3.

În prima partidă diferenţa a fost făcută în primele două sferturi, la finalul cărora Steaua conducea cu 5-2. Oradea a revenit spectaculos în sfertul al treilea, dar campionii au simțit pericolul și s-au apărat exact.

Meciul revanşă, de sâmbătă, a fost fără istoric. La fel ca în prima zi, Steaua a condus cu 5-2 după primele două reprize, doar că de această dată a continuat să impună ritmul și a câștigat cu 10-3.

Dorin Costrăş, antrenorul CSM Digi Oradea: „Este, totuşi, o echipă matură, o echipă cu experienţă, cu experienţă europeană în special. Ei s-au călit în această perioadă foarte mult şi normal ca apărarea lor să funcţioneze foarte bine."

Alex Popoviciu, jucător CSM Digi: „Totdeauna al doilea meci este mai greu. Noi avem o echipă tânără şi vrem de la meci la meci să creştem."

În urma înfrângerilor din dubla etapă cu numărul 16, Oradea rămâne pe locul al treilea, la 10 puncte de liderul Steaua.

Reporter: Nicolae Mihalcea
Operator: Florin Lucuţa