SNOOKER. Campionul Ungariei s-a impus la Oradea

sport snooker

Oradea Snooker Open are un nou campion. Ediția 2017 a tradiționalei competiții de snooker a fost câștigată de campionul Ungariei, Zsolt Fenyvesi.

Maghiarul a fost de neoprit la Oradea unde favorit a pornit deținătorul trofeului de anul trecut, Rareș Sinca. Însă acesta a fost eliminat încă din sferturile de finală.

"Creștem de la an la an, suntem la al cincilea an. Este o creștere de performanță, este un nivel ridicat", consideră Sorin Avram, organizatorul competiției.

Clubul orădean a reușit să califice până în optimi doi sportivi din cei patru aliniați la start.

"Din cinci jucători înscriși din Oradea, avem doi jucători orădeni care au trecut în fazele superioare, în optimi: Trif Cătălin și Iacob Hadrian", a precizat Avram.

În finala mare, Zsolt Fenyvesi a trecut cu 4-1 de Bogdan Marchiș. Sportivul maghiar a reușit și cel mai mare break al turneului, de 66 de puncte. Podiumul competiției a fost completat de alți doi sportivi maghiari, Varga Peter și Pal Vantara.

Reporter: Nicolae Mihalcea
Operator: Gabor Szilagyi
Editor web: Adrian Laboş