Tricolorii au răpus Rusia

sport 20polo 20romania-57655

Tricolorii s-au impus cu scorul de 12-8 în confruntarea cu Rusia şi au urcat pe locul trei în grupă, în vreme ce ruşii, gazdele turneului final al ligii, au ajuns lanterna roşie. Cu Tibi Negrean în chef de joc, România a câştigat primul sfert cu 4-0. Diferenţa a crescut în sfertul doi la 6-1 şi totul părea să ducă spre o victorie la pas a tricolorilor. Ruşii au venit însă tare din urmă şi s-au apropiat până la pauză la două goluri, pentru ca în sfertul trei să echilibreze balanţa, scor 8-8. Treziţi de Vlad Hagiu, tricolorii au marcat în ultimele zece minute ale întâlnirii de patru ori fără să mai primească gol, fapt ce a dus la o victorie lejeră în cele din urmă. În ultima etapă a grupelor preliminare, România va întâlni sâmbătă, la Bucureşti, campioana mondială en titre, Italia.