TURUL CICLIST AL BIHORULUI. Italianul Malucelli s-a impus în prima etapă

Turul Bihorului prima etapa

Trei căţărări, două sprinturi şi un prim câştigător în cea de-a doua ediţie a Turului Ciclist al Bihorului. Fără să-l aibă ca şi adversar pe Egan Bernal, învingătorul de anul trecut, italianul Matteo Malucelli, de la Androni-Sidermec-Bottecchia, s-a impus în prima etapă a competiţiei care a reunit la start 146 de concurenţi.

Etapa inaugurală, disputată pe 180 de kilometri, cu startul în centrul municipiului Oradea, cu trecere prin Băile Felix şi sosire tot la Oradea, s-a încheiat cu un sprint masiv, în care învingătorul, Malucelli, a fost înregistrat în 4h26min.52sec. Pe locurile următoare s-au situat grecul Haralambos Kastratas şi rusul Ivan Balikin.

Asta deşi cursa a fost dominată până aproape de finish de un alt italian, Mattia Bais. În ciuda evadării acestuia pe ultimii kilometri, plutonul l-a prins din urmă şi a trebuit să se mulţumească în final doar cu tricoul roşu, acordat celui mai bun sprinter.

Malucelli a încheiat prima zi nu doar în tricoul galben ci şi în cel alb, ca lider în clasamentul general pe puncte.

„Am venit aici pregătiţi să câştigăm şi am lucrat toată ziua în echipă pentru a ne asigura acest succes pe care eu nu aveam voie să-l ratez”, a declarat Matteo Malucelli, de la echipa Androni Sidermec Bottechia.

Tricoul verde pentru cel mai căţărător a fost adjudecat de cehul Martini Boubal. În această luptă a primei etape, ce a măsurat 180 de kilometri, a fost angrenat şi ciclistul echipei Steaua, Daniel Crista, situat la general pe locul 16.

„Am venit pe doi şi pe trei la căţărare şi pe doi la fiecare sprint. Au fost două sprinturi şi am venit al doilea la fiecare sprint şi aici, la finiş, am reuşit doar locul 16. Voiam să fac un rezultat mai bun, dar nu am mai avut forţa”, spune sportivul "roş-albastru".

Ultimul tricou, cel portocaliu, a fost câştigat de Giovanni Guglielmi. Locul 7 la general i-a adus acestuia, până acum, titlul de cel mai bun tânăr ciclist al turului.

Redactor: Nicolae Mihalcea
Editor web: Adrian Laboş
Imagini: Digisport