ACS Poli iernează pe loc de Liga I

s0730 20ierneaza 20pe 20loc 20de 20liga 201 20261112-35389

În direct la Digi24 Timişoara, ACS Poli a trecut de FC Maramureş Baia Mare, cu 1-0. Unicul gol al întâlnirii a fost înscris de Marco Enciu, în minutul 14.

Poli a dominat primul sfert de oră, dar a redus turaţia motoarelor după ce a preluat conducerea pe tabelă. Nici maramureşenii n-au riscat în atac. Au preferat să îşi conserve forţele pentru ultimul sfert de oră. Chiar şi aşa, ocaziile de la poarta lui Kirev au lipsit. Singura fază de poartă a venit în prelungiri, dar în celălalt careu. Szekely l-a pus la încercare pe Olaru, dar tabela a rămas neschimbată.

Poli va ierna pe poziţia secundă, indiferent de rezultatul din ultima etapă. Are cinci puncte avans faţă de Damila Măciuca, grupare care a pierdut pe teren propriu în faţa conjudeţenei CSM Râmnicu Vâlcea.

În ultima etapă din tur, timişorenii se deplasează la FC Bihor, echipă care a remizat duminică pe terenul UTA-ei Arad.