ACS Poli Timișoara, la un pas de trei puncte cu CFR Cluj: 2-2 după un meci nebun în Gruia. Vezi golurile!

cfr cluj acs poli digi 4a

Timişorenii au dominat jocul în debutul său. Szekely a fost aproape de gol în minutul cinci, dar tot el a deschis scorul două minute mai târziu, după o centrare a lui Trandu şi a trecut pe lângă dublă un sfert de oră mai târziu, când a tras în Felgueiras, din poziţie unu la unu.

Paradoxal, ACS Poli Timișoara a cedat timona, din momentul în care a avut un om în plus pe teren. Costea a văzut al doilea galben în minutul 30, iar oaspeţii au făcut pasul înapoi. Nuno Claro a fost pe fază în două rânduri, la loviturile de cap ale lui Ogbu şi Cadu şi la şutul lui Gregory Cade. Şi cum fazele fixe le-au creat probleme bănăţenilor de fiecare dată, CFR i-a taxat din lovitura liberă executată de Cadu. Cu un om mai puţin, feroviarii şi-au intensificat atacurile, dar au fost penalizaţi din nou, pe o fază de contraatac purtată de Nanu. Mijlocaşul stânga a fost faultat în careu, iar Felgueiras – eliminat. Szekely a fost cel care a executat, iar atacantul a ajuns la cota trei, după două etape de campionat.

Şi când se părea că ACS Poli Timișoara are de partea lor toate armele ca să se întoarcă la Timişoara cu trei puncte, o nouă fază fixă a însemnat un nou gol primit. Lovitură liberă executată de Deac, iar balanţa se echilibra din nou pe tabelă.

Bucuria fostului jucător al lui Shalke a durat însă numai patru minute. Bărbuţ a trecut pe lângă el ca un TGV pe lângă un InterRegio, iar pentru jucătorul CFR-ului soluţia de moment a fost un fault de la spate, penalizat, implicit, cu un nou cartonaş roşu.

Cele unsprezece minute rămase din joc (dacă le adunăm şi pe cele suplimentare) au însemnat o dominare numai la nivel de posesie la ACS Poli Timișoara. Iar aici s-a simţit cel mai bine faptul că la Timişoara mai e mult de muncă. Jucătorii au evitat să atace hotărât golul trei, iar Vali Velcea nu a reacţionat pe măsură. În locul unor pase continue, care să destabilizeze apărarea şubrezită a gazdelor, timişorenii au irosit mingi cu şuturi de la distanţă şi centrări înalte în careu, prinse de Stăncioiu.

"Ne-a lipsit maturitatea sportivă, ca să tranşăm jocul în favoarea noastră. Cu puţină inspiraţie şi alte soluţii în compartimentul ofensiv, altfel arăta tabela de marcaj. Cred că astăzi am oferit un respect prea mare CFR-ului. Mai avem mult de muncit, ne mai trebuie multă încredere", a spus Vali Velcea, antrenorul bănăţenilor.

ACS Poli Timișoara adună patru puncte după primele două etape, iar runda viitoare va primi pe Dan Păltinişanu replica unei echipe aflate în suferinţă, Gaz Metan Mediaş.

Reporter: Ionuț Suciu
Editor web: Călin Țenche