ACS Poli Timișoara, victorie în deplasare, la ”U” Cluj, din două lovituri de la 11 metri

U Cluj ACS Poli a

Un primă lovitură de pedeapsă pentru elevii lui Aurel Șunda a venit în minutul 44, când Nanu a fost faultat în careu de Rilke, iar arbitrul a indicat punctul cu var în favoarea celor de la ACS Poli Timișoara. A transformat Szekely!

Clujenii au reușit să egaleze în minutul 84, când Abrudan a reluat cu capul, plasat, pe colțul scurt, din centrarea lui Cristocea, iar mingea a lovit bara și a intrat în plasă.  Peste numai patru minute, Nanu a fost faultat în careu de Veselovski, care s-a ales cu un cartonaș galben, iar Gorobsov a transformat pentru 1-2 și ACS Poli Timișoara pleacă acasă cu toate cele trei puncte.

După această victorie, ACS Poli Timișoara a urcat pe locul 9 în clasament, cu 15 puncte, în timp ce ”U” Cluj rămâne fără victorie, pe penultima poziție.

Etapa viitoare, duminică, 27 octombrie, de la ora 19, ACS Poli Timișoara va întâlni, pe stadionul ”Dan Păltinișanu”, pe Pandurii Tg. Jiu, într-un meci transmis de Digi Sport.