BC Timba Timișoara, fără energie cu Rovinari

timba 1-1

Cei de la BC Timba Timișoara au pornit în forţă, iar triţele lui Tasic i-au ajutat să câştige primul sfert – 25-22. Oaspeţii au reuşit să întoarcă rezultatul până la pauză, după zece minute în care Timba n-a mai reuşit să îşi dezvolte jocul pe atac şi a primit nu mai puţin de 14 puncte de sub panou.

Repriza a doua a marcat căderea urşilor. Rezervele au intrat greu în joc, dar diferenţa s-a făcut la capitolul recuperări: 41 ale Rovinariului, faţă de numai 20 ale gazdelor.

David Lawrence a fost cel mai eficient jucător al grupării timişorene, cu 20 de puncte, șase recuperări şi două pase decisive. 18 puncte a avut Richard Delk, iar Marjan Tasic a adunat 14. De la oaspeţi, Louis Darby a avut 25 de puncte, cu 82% procentaj la aruncări. Etapa viitoare, BC Timba Timișoara joacă în deplasare, la ”U” Cluj.

reporter: Ionuţ Suciu
Operator: Alin Lungu
Editor web: Călin Țenche