Căminele Universității Politehnica din Timișoara îşi deschid porţile pentru studenţi

Data publicării:
porti 01



Încă de dimineață, studenții, cei mai mulţi dintre ei aflaţi în primul an de facultate, s-au așezat în fața căminelor Universității ”Politehnica” din Timișoara, cu bagaje cu tot, pentru a-și primi cheia de la cameră.



Cazarea în cămin înseamnă avantajul taxelor mici. Viața de student nu e completă fără viața de cămin, spun majoritatea celor care urmează să fie cazați: ”Am ales să stau în cămin că e o viață...altfel”, ”Din cauza banilor, în primul rând. Și apoi, asta e viața de student, până la urmă. Și suntem primul an, deocamdată așa. Mai departe, vom vedea ce facem”, ”E mult mai ok decât în chirie sau... Eu zic că așa vezi care e viața de student”, ”Este mai ieftin și ni se oferă această oportunitate și profităm de ea”.

Și părinții cred în farmecul vieții studentului căminist: ”Am încredere că e copil cuminte și va face față”, ”Chiar am încurajat-o să stea. Decât în gazdă este mai bine. Socializează mai bine”, ”Ploaia a început subit cu puțin timp înainte să se strige numerele de ordine pentru cazare. Acest lucru însă nu a împiedicat buna desfășurare a repartizării studenților, după listele afișate la serviciul social”.

”Așteptăm studenții să vină. Am făcut tot ce ne-a stat în putință până acum pentru organizare și sperăm să fie cât se poate de bine”, afirmă Marius Săndoi, șef de cămin. 



Dacă până în 2011 au existat și șase studenți cazați într-o singură cameră, începând de acum doi ani, maximul de oameni cazați a fost redus la cinci. Banii, în schimb, sunt aceiași.  Conf.univ.dr.ing.Daniel Dan, prorector al Universității ”Politehnica” din Timișoara, ne precizează: ”Le-am oferit această facilitate de a avea aceleași prețuri pentru cazare ca și în anul universitar anterior. De fapt, ducem această politică de taxe reduse pentru studenți cât putem mai mult”. Pentru confortul studenţilor, s-au efectuat lucrări de igienizare și reparații în camere. În plus, conducerea universităţii a păstrat taxele la nivelul celor de anul trecut, între 95 și 100 de lei.

Campusul studențesc al Universității ”Politehnica” din Timișoara este cel mai mare din Timișoara, având posibilitatea de a caza peste 6000 de studenți, în 16 cămine. 

reporter: Ioana Sapianu
operator: Dan Șoșdean
editor web: Călin Țenche 

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Câți bani câștigă, de fapt, iubita lui Ilie Bolojan. Venitul lunar al asistentei medicale din Oradea
Digi FM
Diana Dumitrescu, o nouă decizie drastică după ce s-a pocăit: „Mi-am dat viața Domnului și îl las să o...
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
Cum arată azi, la 53 de ani, Darren Hayes de la Savage Garden. În 2025 a suferit un accident care l-a lăsat...
Film Now
De ce a murit Victoria Jones, fiica actorului Tommy Lee Jones. Ce au descoperit medicii legiști
Adevarul
Escrocherie spectaculoasă în Spania: un tânăr s-a cazat la hoteluri de lux și a plătit doar un cent...
Newsweek
Grindeanu, noi informații despre ajutoarele la pensie din această primăvară. „Banii vor fi în buget”
Digi FM
Conacul lui Charlie Watts, scos la vânzare. Regretatul baterist de la The Rolling Stones a fost fascinat de...
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
Poluarea aerului poate contribui în mod direct la apariţia unei boli grave. Cei care au suferit un AVC sunt...
Digi Animal World
A pornit mașina de spălat și a auzit țipete din interior. Când a deschis, a realizat imediat că făcuse o...
Film Now
Calista Flockhart și Harrison Ford, sărut romantic pe pista aeroportului. Căsătoriți de 15 de ani, la fel de...
UTV
Loredana Groza vorbește despre relația dintre Iulia Vântur și Salman Khan. „Un bărbat care știe cum să...