CH Poli Timişoara pierde în fața campioanei Serbiei, Vojvodina Novi Sad: 26-28

voivodina 1

Poli a ţinut aproape de gruparea sârbă în primele zece minute, însă echipa antrenată de fostul campion olimpic Momir Rnic s-a distanţat până la pauză - 19-12. La reluare, oaspeţii au introdus şi rezervele, iar Timişoara s-a apropiat până la 26-28. Nou-veniţii Kaftin şi Petkovic au fost cei mai buni marcatori ai Politehnicii, cu câte 6 goluri.

”Anul trecut, Poli a avut doi handbalişti de naţională, pe Fenici şi Grasu, şi tot jocul se baza pe ei. Anul acesta, cred că o să evolueze toţi componenţii la acelaşi nivel. Mie, ca antrenor, îmi place mai mult jocul de echipă, decât cel bazat pe individualităţi”, a explicat Momir Rnic, antrenorul celor de la Vojvodina Novi Sad.

Seria amicalelor tari continuă pentru Poli. Joi are loc revanşa cu Vojvodina, iar sâmbătă, un duel cu vicecampioana Ungariei, Pick Szeged.

reporter: Ionuţ Suciu
operator: Dan Şoşdean
editor web: Călin Țenche