CH Poli, victorie importantă la Vaslui

CH poli

Prima repriză a duelului din Moldova a fost una extrem de echilibrată, astfel că bănățenii au intrat cu un singur gol avantaj la pauză, 12-11. CH Poli a reușit însă să preia serios inițiativa din primele minute ale părții secunde, distanțându-se pentru prima dată la mai mult de trei goluri: 15-12. Ecartul s-a mărit pe final, când elevii lui Pero Miloševic au ajuns și la +4 în urma reușitei lui Chikovani. Cu mai puțin de două minute rămase de disputat, vizitatorii s-au desprins decisiv, grație inspirației lui Halcă. S-a termiant 27-23 și violeții obțin primele trei puncte afară, într-o etapă în care marea surpriză s-a consumat la Reșița, unde echipa locală, HC Adrian Petrea, a trecut de Dinamo, cu 35-34.

Duminică, timișorenii vor primi vizita nou-promovatei Danubuis Galați, echipă ce a pierdut toate cele șapte meciuri disputate până acum în Liga Națională.