Debut cu o înfrângere pentru România la Campionatul European de baschet feminin

baschet

Româncele au pornit cu dreptul și au câștigat primul sfert cu 12 la 9, chiar și așa muntenegrencele au marcat coș după coș înainte de pauză ajungând să conducă în minutul 20 cu 24-23.

Oaspeții s-au impus în partea a doua a jocului devenind de neoprit. Au acumulat un avantaj de 18 puncte în minutul 38 pe care l-au menținut până la finalul jocului. Pentru gazde problema a fost însă pregătirea fizică.

Am picat fizic, mai avem de muncit un pic la fizic, dar din păcate nu acum. Fetele au venit fără pregătire fizică de la cluburi, din păcate. S-a terminat campionatul undeva prin aprilie și, din aprilie, una dintre ele nu au mai făcut nimic”, precizează Florin Covaciu, antrenor.

Clujeanca Mihaela Maxim a avut cele mai multe minute jucate, 26 în total,reușind să marcheze și cele mai multe puncte - douăsprezece. ”A fost bine până la pauză când am picat și ne-a lipsit ambiția și curajul, ele aveau încredere și noi nu, n-am mai avut încrederea necesară”, a spus ea.

Echipa României va întâlni Ucraina și Ungaria, sâmbătă și luni, în sala ”Constantin Jude” din Timișoara.

reporter: Vlad Ungar
operator: Viorel Jiva
editor web: Călin Țenche