Egalaţi în ultima secundă

ch poli egal ploiesti

O primă repriză echilibrată s-a încheiat cu formaţia prahoveană în avantaj. Timişorenii au dus o cursă de urmărire toată partea secundă. Gazdele au condus şi cu trei goluri, însă ultimul sfert de oră le-a aparţinut alb-violeţilor, care au întors de la 24-22, la 24-25. Poli a fost însă din nou vulnerabilă în final. Halcă a primit cartonaşul roşu pentru  un fault la centrul terenului, iar Chikovani a fost, la rându-i, eliminat, pentru un fault la ultima acţiune. A fost şi faza pentru care arbitrii au acordat şapte metri gazdelor, aruncare pe care ploieştenii au fructificat-o.  S-a încheiat 25-25, iar Poli încheie iernează pe locul şapte, cu 26 de puncte. Alb-violeţii mai au însă un meci de disputat înainte de vacanţă. Joi vor evolua pe terenul lui HC Odorhei, în optimile de finală ale Cupei României.