ICIM Arad - campioană în 2013 în Liga Națională de baschet feminin

icim A

Arad şi Târgovişte şi-au împărţit victoriile în primele patru meciuri ale ultimului act. Fiecare dintre cele două câştigase câte o partidă pe teren propriu şi una în deplasare.

În decisiv, arădencele au întors spectaculos, după ce au fost conduse cu 18-0. Sfaturile date de Dan Moraru la timpii de odihnă au întors soarta meciului. ICIM a intrat cu avantaj în ultimul sfert, iar cele două echipe au mers cap la cap până cu două minute înainte de ultima sirenă. Mai lucide, arădencele au reuşit să gestioneze finalul şi să aducă titlul în Vestul ţării.

Chrissy Givens a fost eroina finalei, cu 27 de puncte şi 11 recuperări. Ea a tăiat şi plasa de la coş, pe care a luat-o ca suvenir. Pentru ICIM Arad a fost cel de-al nouălea titlu de campioană a României, dar şi al doilea trofeu obţinut în 2013, după Cupa Europei Centrale.

redactor: Ionuţ Suciu
editor web: Călin Țenche