Informatica a tranșat derbyul bănățean la futsal

informatica derby

La Reșița, Informatica Timișoara a câștigat derby-ul Banatului, pe terenul celor de la Muncitorul. Oaspeții au deschis scorul cu mai puțin de trei minute înainte de pauză, prin Tiago Marquez Alcantara. La jumătatea părții secunde, Florin Bărcean a adus egalarea pentru reșițeni. Însă, un minut mai târziu, Rakic i-a adus din nou pe timișoreni în avantaj. Scorul final, 3-1 pentru Informatica Timișoara a fost stabilit de antrenorul-jucător Robert Lupu.

Echipa timișoreană a acumulat astfel maximum de puncte în clasament, după trei succese din tot atâtea posibile. Lideri în Liga I sunt cei de la Autobergamo Deva, care au învins cu 3-1 Dunărea Călărași. Și campioana City’Us Târgu Mureș a ajuns la același număr de puncte, după 6-5 cu United Galați, într-un alt meci interesant al rundei. Spicom Sfântu Gheorghe este surpirza startului de sezon, formația din Covasna fiind pe doi, după 5-0 cu Galactic Focșani.

Informatica Timișoara va juca acasă runda viitoare, miercuri, împotriva celor de la CSMS Iași.

Redactor: Claudiu Sav