Numărul zilierilor, în continuă scădere. Faţă de 2013, cifra muncitorilor angajaţi cu ziua aproape s-a înjumătăţit

Data publicării:
zilieri prima

”Ziua de muncă începe de la ora șapte și jumătate, ai pauză de o oră de la 12 la 13, apoi (muncești - n.r.) de la ora 13 până la ora 18. Ai libertate, de exemplu dacă vreau lucrez o lună de zile și nu are nimeni nimic cu tine”, spune Cristian Ferariu

Iar dacă în alţi ani Cristian muncea cot la cot cu alte câteva sute de zilieri, anul acesta are mult mai puţini colegi. ”Dacă acum câțiva ani aveam zilieri destul de mulți, acum numărul lor a scăzut drastic”, - De ce s-a întâmplat lucrul acesta? ”Pentru tot ce înseamnă mecanizare”, spune Ioan Georgiu, angajator.

”Parcurgem 300 de kilometri, tocmai venim din Sălaj. Parcă te apasă o durere că lași casă, lași familie, lași pe toți”, ”Vin din județul Gorj, mai precis aproape de Turceni. Am venit aici de la Paști, de la sfârșitul lunii aprilie și am muncit pe câmp”, ”Vin de la Sălaj tocmai aici să îmi strâng bani pentru rechizite”, - Cum e munca? ”Câteodată ușoară, câteodată mai greu”.

Potrivit datelor centralizate de Inspectoratul Teritorial de Muncă Timiş, numărul zilierilor a scăzut față de anul trecut cu 46.000. În 2014, pe lista angajaţilor cu ziua figurează puţin peste 82.000 de persoane. Cifra este de două ori mai mică, comparativ cu 2013 sau 2012.

”Chiar în 2014 s-a înregistrat o scădere, deși s-a modificat legea zilierului și sunt mai multe domenii de activitate în care se pot utiliza zilieri. Cele mai frecvente domenii sunt agricultura, asilvicultara, piscicultara, publicitate - promotorii care fac publicitate la diversele activități”, ne-a declarat Ileana Tomoiaga, inspector șef la ITM.

Numărul zilierilor

Anul 2011 - 44.323
Anul 2012 - 101.736
Anul 2013 - 128.631
Anul 2014 - 82.380

În total, în Timiş, din anul 2011 până în prezent, au fost înregistraţi peste 357.000 de zilieri.

Reporter: Corina Sfia
Operator: Daniel Șoșdean
Editor web: Călin Țenche

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Metoda prin care oamenii ar putea fi reîntineriți la nivel celular va fi testată pe voluntari și...
Digi FM
Ce este anafura de Paște și cum se ia corect. Câte zile se consumă și ce faci cu cea rămasă
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
Cum arată Julia Chelaru, fosta membră a trupei Exotic, la aproape 50 de ani. Și-a etalat formele voluptoase...
Film Now
Dakota Johnson iubește din nou. Cine este bărbatul care a ajutat-o să treacă peste despărțirea de Chris Martin
Adevarul
Misterul avioanelor sovietice în care petreceau românii. Cum au ajuns „avio-baruri” în două orașe din Timiș
Newsweek
Veste proastă de Paște de la BNR. Șanse aproape zero ca pensiile să se indexeze. Pensionarii pierd 300 lei
Digi FM
Gabriela Cristea, transformare spectaculoasă după ce a slăbit 30 kg: "Nu m-am operat". S-a pozat și în costum...
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
Când pică Paștele ortodox și Paștele catolic în următorii 10 ani (2027-2036). Calendar complet și diferențe...
Digi Animal World
O pisică a reușit să inunde o casă întreagă din curiozitate: „Totul a început când a învățat să deschidă...
Film Now
Pamela din Dallas, mai senină ca oricând. Victoria Principal are 76 de ani, o viață liniștită departe de...
UTV
Mircea Lucescu și soția lui sunt împreună de 60 de ani și s-au cunoscut la cantina facultății. „A fost...