Poli – eliminată din Cupa României

poli dinamo

Fără Zarko Petkovic şi cu mai mulţi jucători nerefăcuţi complet, timişorenii au început curajos partida cu echipa din capitală şi au condus chiar şi cu două goluri, până la jumătatea primei reprize. Constantin Ştefan a decis însă să le dea şanse unor jucători mai puţin utilizaţi în campionat, iar Dinamo a preluat conducerea, în ciuda eliminărilor temporare de care a avut parte.

Dacă Ursu a fost aruncat în luptă în lipsa altor soluţii pe postul de centru, Arseni şi Szenpeteri au prins minute bune în teren, iar Dinamo s-a distanţat până la pauză, la 13-9. Diferenţa a crescut în partea a doua, până la opt lungimi, astfel că nu s-a mai pus problema învingătoarei. Poli a mai strâns scorul, într-un final în care bucureştenii n-au mai forţat şi s-a încheiat 29-24.

Cu şase goluri, Denis Kaftin a fost din nou cel mai bun marcator al bănăţenilor, urmat de Timofte, cu cinci reuşite. De la Dinamo, Şandru a marcat şase goluri, iar Chiruţ şi Niţu, câte cinci.

Reporter: Ionuț Suciu
Editor web: Călin Țenche