Prima victorie pentru CH Poli Timişoara, cu Steaua

ch poli 1-1

Într-o partidă transmisă în direct, la Digi24 Timişoara, oaspeţii au început mai bine jocul din sala Constantin Jude şi s-au distanţat la patru goluri. La 5-9 pe tabelă a început însă declinul roş-albaştrilor. CH Poli Timişoara a marcat de nouă ori consecutiv , apoi s-a distanţat la 18-10.

Numai că bucureştenii au avut, la rândul lor, puterea să revină. Au egalat la 24, iar minute bune s-a jucat cap la cap. Finalul a fost însă al timişorenilor. Cu o apărare mai bine organizată şi mai lucizi pe faza de atac, CH Poli Timişoara a reuşit să se distanţeze la trei lungimi în ultimele trei minute şi să îşi conserve un avantaj care a ferit-o de emoţii la ultima sirenă.

Zarko Petkovic şi-a respectat statutul de golgeter al Serbiei, cu care a venit la Timişoara şi a înscris nouă goluri pentru CH Poli Timişoara, după ce, în precedentele două jocuri marcase, în total, şase. Omul providenţial s-a dovedit însă portarul Vîlceanu, care a avut 18 intervenţii. Pentru alb-violeţi urmează o deplasare la Suceava, apoi joc pe teren propriu cu CSM Bucureşti, două echipe care n-au acumulat niciun punct în primele trei etape. Bucovina Suceava - Poli se joacă duminică, de la ora 18.

redactor: Ionuţ Suciu
editor web: Călin Țenche