RCM Timişoara, cinci victorii de cinci puncte

rcm

”Cred că în primele 40 de minute am jucat cel mai bun rugby din acest an. Sunt câteva lucruri pe care le-am urmărit în acest joc, felul în care urmărim mingea, dăruirea în teren, îndemânarea pe care am arătat-o în condiţiile actuale, în primele 40 de minute au fost de necrezut. Iar acestea reprezintă marile plusuri cu care ne alegem după acest meci”, a afirmat Danie de Villiers, antrenorul celor de la RCM Timişoara.

Pe o ploaie deasă, timişorenii au rezolvat problema bonusului ofensiv încă din prima repriză. Umaga, Shennan, Carpo şi Morisson au reuşit eseuri, iar trei dintre ele au fost transformate de Calafeteanu. Clujul a răspuns prin lovitura de picior a lui Mazăre, iar la cabine s-a intrat cu 26-3.

Cu sacii în căruţă, bănăţenii n-au mai forţat în partea a doua, una în care Clujul a strâns tabela printr-un eseu reuşit de Boar şi o lovitură de pedeapsă transformată de acelaşi Mazăre. Finalul le-a aparţinut însă tot gazdelor. La ultima fază, Gorcioaia a culcat balonul terenul în balonul de ţintă advers, iar Conache a transformat.

Etapa viitoare, RCM Timişoara joacă în deplasare, pe terenul lui Dinamo. Campionii au apoi două săptămâni la dispoziţie ca să pregătească derby-ul cu CSM Baia Mare, de pe 24 mai.

reporter: Ionuţ Suciu
operator: George Ştefăniţă
editor web: Călin Țenche