RCM Timişoara, în finala Superligii de rugby

rugby 0

Numai opt minute s-a menţinut echilibrul pe tabela de marcaj montată special pentru semifinala campionatului. Calafeteanu a deschis scorul dintr-o lovitură de pedeapsă, dar oaspeţii nu s-au descurajat. Janties a ratat însă prin acelaşi procedeu, iar la faza imediat următoare Randall Morrison a reuşit prima încercare, transformată de acelaşi Calafeteanu. 10-0, iar emoţiile începeau să se risipească şi pentru suporterii de la tribuna a doua, instalată şi ea doar pentru acest meci.

Jocul s-a rupt însă în momentul în care oaspeţii au rămas cu mai puţini jucători în teren. Van Neel şi Adrian Ion au văzut cartonaşul galben, iar până la pauză s-a făcut 20-0, după eseul lui Burcea şi loviturile de picior ale aceluiaşi Calafeteanu.

Până la final, scorul a căpătat proporţii, dar tensiunea din teren a rămas. De la Farul, Ion a fost eliminat definitiv, în timp ce, de la RCM Timişoara, Popârlan, Lazăr şi Lemeki au fost trimişi pe margine câte zece minute. Modificările pe tabelă le-au produs acelaşi transformeur, Calafeteanu, căruia i s-au adăugat Rus, Tuiatua şi Lemnaru, aflat la primul joc oficial pentru RCM Timişoara în acest sezon. Cele opt puncte ale Farului au fost reuşite de Janties şi Gregory Stein.

Chester Williams, antrenorul celor de la RCM Timişoara, ne-a declarat: ”Suntem în finală, iar dacă am jucat bine sau nu, contează mai puţin acum. Lemnaru a marcat o încercare, dar mai are lucruri de pus la punct. Nu e la nivelul la care ar trebui să se afle, dar vom fi alături de el şi vom decide pe cine vom trimite în teren la finală, săptămâna viitoare”.

Finala campionatului, RCM Timişoara - CSM Baia Mare, se joacă sâmbătă, de la ora 18,30, pe stadionul Arcul de triumf, din Bucureşti.

reporter: Ionuţ Suciu
operator: Viorel Jiva
editor web: Călin Țenche