RCM Timişoara - maşina 5x5 a Superligii

rcm-1

Fără antrenorul Danie de Villiers, suspendat pentru trei etape, din cauza protestelor la adresa arbitrilor, la meciul cu CSM, campionii au început cu frâna trasă meciul din Capitală, deşi a deschis scorul prin eseul transformat al lui Conache. Dinamo a condus cu 10-7, dar până la pauză, RCM a preluat conducerea, cu un nou eseu reuşit de Sosene Anesi şi transformat de Conache.

În repriza a doua, pe teren a mai existat o singură echipă. RCM Timişoara a mai reuşit şase încercări, una dintre ele prin Valentin Lemnaru, care a revenit în teren după o accidentare. Popârlan a culcat de două ori balonul în terenul de ţintă advers, iar Rus, Dumitru şi Shennan au reuşit câte un eseu.

Bănăţenii au două săptămâni de pauză, timp în care vor pregăti derby-ul cu CSM Baia Mare, echipa neînvinsă de pe primul loc.

redactor: Ionuţ Suciu
editor web: Călin Țenche