România, două medalii la Balcaniada de volei U22. Medaliaţii români sunt toţi din Timișoara

volei prima

Medaliaţii români sunt toţi timişoreni. Timișorenii Lucian Bădiceanu și Marius Roșu, ambii de 18 ani, şi-au învins adversarii în două seturi identice, 21-18. Meciul pentru titlul balcanic la feminin le-a adus, de o parte şi de alta a fileului, pe timişorencele Adriana Melniciuc/Ioana Ordean şi echipa Turciei, pe care au învins-o în grupe în această săptămână. Scenariul nu s-a repetat, jucătoarele noastre au pierdut, scor 12-21 în primul set, 8-21 în setul doi.

Podiumul feminin a cuprins, pe ultima treaptă, prima echipă a Serbiei, în timp ce la masculin, campioană este echipa Turciei, iar locul doi a fost obţinut de a doua echipă a Serbiei.

Balcaniada continuă în acest sfârşit de săptămână cu întrecerea dedicată seniorilor. Duminică, de la ora 12, va avea loc finala la seniori fete, iar de la 13, cea a băieţilor.

Redactor: Miodrag Hojda
Editor web: Călin Țenche