„Thriller” pentru baraj

thriller uta

UTA a deschis scorul în deplasarea de la Brașov în prelungirile primei reprize. Dennis Man, puștiul de 17 ani al trupei lui Roland Nagy, a ajuns la al nouălea gol al sezonului. Arădenii și-au majorat avantajul în minutul 58, când Ionuț Tănase l-a învins pe Florin Iacob cu un șut de senzație. Cu un viitor incert și cu falimentul care bate la ușă, Brașovul a revenit incredibil. Bogdan Rusu a redus din diferență la doar patru minute după ce a intrat pe teren, cu al 10 -lea gol stagional (min. 59). Man putea să o scape pe Bătrâna Doamnă de emoții, dar a sutat în transversala (min. 70).

O altă rezervă a Braşovului, Horia Popa, a obţinut un penalty, în minutul 75. Lovitura de la 11 metri a fost transformată de Răzvan Avram. Obligată să învingă pentru a prinde locul al doilea, deoarece rivala Chindia conducea detașat la Baia Mare, UTA a dat lovitura în minutul 89. Alex Manea a înscris golul victoriei cu 3-2 și şi-a trimis echipa la baraj, acolo unde arădenii vor înfrunta ocupanta poziției secunde din Seria I.