Trofeul rămâne la Deva

autobergamo cupa

Gazdele final forului au trecut în avantaj după 5 minute de la reluare, prin Szabolcs Manya, dar United a revenit în joc, graţie reuşitei lui Moldoveanu, care a deviat ideal la execuţia iniţială a lui Apostol. Cu 5 minute înainte de final, gălăţenii au rămas în inferioritate numerică, după eliminarea lui Tudose. A fost momentul decisiv al meciului. Cu un om mai mult, Autobergamo a reuşit golul victoriei prin Tacot, din pasa lui Matei.

Cele două echipe se vor întâlni şi în finala mică a campionatului, la finalul lunii. În finala de anul trecut, Autobergamo Deva a dispus cu 5-2 de CS City'US Târgu Mureş. Pentru United Galaţi a fost a treia finală de Cupa României pierdută, precedentele două fiind în 2011 şi 2012, în faţa echipei din Târgu Mureş. Preşedintele Federaţiei Române de Fotbal, Răzvan Burleanu, a înmânat medaliile finaliştilor şi trofeul.