Încheie anul cu un succes | SCM U Craiova - BC SCM Timișoara, 77-83

bct craiova
BC Timişoara a întrerupt seria de cinci înfrângeri în deplasările din Liga Naţională după succesul de la Craiova. Bănăţenii şi-au asigurat un avans de 12 puncte după primul sfert, însă oltenii au revenit la conducere până la pauza mare, mulţumită lui Darius Hargrove, principalul marcator al partidei, cu 30 de puncte.

Fără victorie la Craiova din 2013, BC Timişoara a preluat iar conducerea în sfertul al treilea şi nu a mai cedat controlul până la final. Cu un procentaj de peste 50 la sută la aruncările de trei puncte și cu Dominique Rambo principal performer, cu 26 de puncte, 9 recuperări și 7 pase decisive, leii s-au impus cu 83-77 și au urcat pe ultimul loc de playoff. Bănățenii revin în fața propriilor fani pe 8 ianuarie, când vor întâlni, în sala Constantin Jude, Steaua, într-un meci transmis, în direct, de Digisport, de la ora 20:00.