SCRIMĂ. Aur pentru sabia braşoveană

SCRIMA

Performanță de excepție reușită de brașoveanul Andrei Păștin, în etapa a doua a Circuitului European la cadeți sabie.

Sportivul legitimat la CS Dinamo şi pregătit de antrenorul  Rareș Dumitrescu, a avut un parcurs fără greșeală pe tabloul principal  și a cucerit medalia de aur.  La competiția organizată în Ungaria, la Godollo, au participat 192 de sportivi din 19 țări. Titlul obţinut la cel mai important concurs din Europa la categoria U17  este cea mai importantă realizare pentru tânărul braşovean iar obiectivul este o medalie în primăvara viitoare la categoria cadeți, la Campionatul European din Rusia de la Soci.

O prestaţie bună a reuşit şi Rareș Ailincă. Sportivul legitimat la CSM Brașov  şi pregătit de Marius Gălățanu a încheiat competiția pe  locul 12, după ce a pierdut asaltul pentru intrarea pe tabloul de 8,chiar în fața colegului său de la Centrul Olimpic, Andrei Păştin.