Succes logic la Focşani

sport2

SCM Politehnica Timișoara a obținut un nou succes important, în deplasare. Bănățenii s-au impus cu 30-25 pe terenul celor de la CSM Focșani. După un început mai greoi, alb-violeții s-au desprins la finalul primei reprize, 11-16, când au realizat şi una dintre cele mai spectaculoase faze ale etapei.

Lucrurile au mers la fel de bine şi la reluare, când în doar 9 minute, bănățenii au pus un avantaj de zece goluri între ei şi gazdele întâlnirii, 11-21. "Evadarea" a continuat până la jumătatea actului secund când diferența era şi mai mare, de 12 goluri, pentru ca finalul să îi prindă pe timișoreni cu frâna de mână trasă, 25 la 30. Vuk Milosevic, cu 7 reușite şi Krsto Milosevic, cu 5 goluri, au fost cei mai buni oameni ai meciului care a readus Politehnica pe podium. Bănățenii nu au prea mult timp de respiro, însă. Duminică, primesc vizita Potaissei Turda, grupare aflată la cinci lungimi în faţă, după succesul din derby-ul cu CSM Bucureşti, 28 la 24.

redactor: Claudiu Sav