Victorie confortabilă în restanță

sport2

BC SCM Timişoara a bifat al 12-lea succes stagional. "Leii" s-au impus pe terenul ultimei clasate, Politehnica Iaşi, 100-77, într-o restanță din etapa a 16-a a Ligii Naționale. Gazdele au ținut pasul în prima repriză, însă sfertul al treilea a fost excelent pentru trupa lui Costescu.

Cu 33 de puncte înscrise în sfertul de după pauza mare, BCT și-a netezit drumul spre victorie și a folosit întreg lotul în ultimele zece minute. Adrian Diaz a fost MVP-ul timișorenilor, cu 18 puncte şi 6 recuperări. BCT acumulează 29 de puncte în clasament, la două lungimi distantă de liderul UBT Cluj și la un punct de ocupanta locului al doilea, CSU Sibiu. Duminică, bănățenii vor evolua tot pe teren străin, în capitală, împotriva Stelei - formație cu același număr de puncte.

redactor: Claudiu Sav