EURO 2016 | Grupa B: Anglia - Slovacia 0-0. Anglia merge mai departe

slovacia anglia

Minutul 90+5. 0-0 scor final, după ce Anglia a mai strâns 4 ocazii ratate în minutele de prelungire

Minutul 90. Statistica arată 59 de atacuri periculoase şi 23 de ocazii de gol pentru Anglia. Slovacia a avut 16 atacuri şi 4 ocazii. Tabela arată tot 0-0

Minutul 68. Meciul se desfăşoară, aproape în totalitate, în jumătatea de teren a Slovaciei, însă tot fără gol. Anglia a avut până acum 14 ocazii de poartă, faţă de cele 3 ale Slovaciei

Minutul 56. Rooney intră în locul lui Wilshere

Minutul 45+1. O primă repriză fără mari evenimente. Anglia a dominat însă nu a reuşit să înscrie din cele 9 ocazii avute. Iar momentul care a însufleţit cel mai mult galeria a fost ieşirea la încălzire a lui Wayne Rooney care, surprinzători, nu a prins primul 11 în această seară

Minutul 15. După primul sfert de oră, scorul rămâne neschimbat. Anglia a avut 6 atacuri periculoase şi 3 şuturi către poartă. De cealaltă parte, Slovacia a avut o singură ocazie

Echipele de start:

Anglia: Hart - Clyne, Cahill, Smalling, Bertrand - Dier, Wilshere, Henderson - Lallana, Vardy, Sturridge
Rezerve: Alli D, Barkley R, Forster F, Heaton T, Kane H, Milner J, Rashford M, Rooney W, Rose D, Sterling R, Stones J, Walker K
Antrenor: Roy Hodgson

Slovacia
Kozacik - Pekarik, Skrtel, Durica, Hubocan - Pecovsky, Kucka, Hamsík - Mak, Duda, Weiss
Rezerve: Duris M, Gregus J, Gyomber N, Hrosovsky P, Mucha J, Nemec A, Novota J, Salata K, Sestak S, Skriniar M, Stoch M, Svento D
Antrenor:  Jan Kozak

În ciuda mizei meciului, Roy Hodgson, tehnicianul britanicilor, e decis să schimbe jumătate de echipă, convins că în orice formulă va obţine punctul care îi va garanta calificarea în optimi.

După două etape disputate din grupa B, Anglia este lider, cu patru puncte, şi are nevoie de o remiză pentru a-şi asigura matematic calificarea. De partea cealaltă, slovacii au reuşit o victorie contra Rusiei, astfel că un eventual succes le va garanta matematic prezenţa în optimi, cu menţiunea că şi un egal le va fi aproape sigur suficient.

Plecând de la aceste date, selecţionerul Angliei e decis să facă schimbări masive în primul „11”, convins că dispune de un lot echilibrat. Hodgson vrea să îşi protejeze mai mulţi fotbalişti care au făcut risipă de efort în primele partide, astfel că presa engleză anticipează şase schimbări. Astfel, Walker, Rose, Alli, Sterling, Rooney şi Kane vor fi menajaţi.

„Toţi jucătorii sunt într-o formă bună şi sunt ok din punct de vedere fizic. Nu ar fi fost o problemă să folosesc acelaşi prim 11 ca în partida cu Ţara Galilor, însă avem o serie de fotbalişti valoroşi în lot, care demonstrează la antrenamente că merită o şansă. Jamie (n.r. Vardy) şi Daniel (n.r. Sturridge) au jucat excelent în ultimul meci şi e normal să le acordăm o nouă şansă. Avem mai multe variante pe toate poziţiile, aşa că niciodată nu e o decizie uşoară să aleg echipa de start”, a explicat Roy Hodgson la conferinţa de presă dinaintea partidei.

Echipele probabile

Anglia: Hart - Clyne, Cahill, Smalling, Bertrand - Dier, Wilshere, Henderson - Lallana, Vardy, Sturridge

Slovacia: Kozacik - Pekarik, Skrtel, Durica, Hubocan - Pecovsky, Kucka - Mak, Hamsík, Weiss – Nemec