EURO 2016 | Grupa B: Ţara Galilor – Slovacia. 2-1, scor final

bucurie gol 2 tara galilor

Minutul 81: Intrat în minutul 71 în locul lui J. Williams, Robson-Kanu înscrie şi readuce Ţara Galilor în avantaj

Minutul 65: După înscrierea golului, Slovacia forţează în atac. Portarul galez Ward salvează situaţia, la un şut al lui Kucka

Minutul 61: Duda înscrie pentru Slovacia şi egalează scorul

Minutul 55: Meciul se desfăşoară fără ca vreuna dintre echipe să mai aibă ocazii notabile de gol. Statistica UEFA arată că Slovacia a avut posesia mingii 54% din timpul de joc, până acum

Minutul 20: Slovacul Weiss ratează egalarea

Minutul 10: Gareth Bale deschide scorul pentru Ţara Galilor din lovitură liberă de la 30 de metri

Minutul 5: Portarul galez Ben Davies blochează mingea şutată de Marek Hamšík şi împiedică deschiderea scorului

Antrenor: Ján Kozák

Cu siguranță, galezii se bazează pe Gareth Bale, vedeta lui Real Madrid. „Suntem foarte încântați că am ajuns aici și așteptăm cu nerăbdare meciul cu Slovacia. Vrem ca suporterii noștri să fie mândri de noi”, a spus Chris Coleman, selecționerul Țării Galilor.

De cealată parte, selecţionerul slovac spune că Grupa B are o favorită certă - Anglia. „Celelalte trei echipe din grupă au însă șanse egale, în opinia mea. Adversara noastră nu stă doar în Bale. Fotbalul este un joc de echipă, iar Țara Galilor are și alți jucători de top", a declarat Ján Kozák.

Al doilea meci al Grupei B se dispută între Anglia şi Rusia, de la ora 22:00, la Marsilia.