EURO 2016 | Grupa D: Cehia - Croaţia 2-2. Scorul a fost stabilit în minutul 90+4

bucurie gol cehia

UEFA a deschis o procedură disciplinară împotriva Croaţiei

Minutul 90+10. Meciul a fost prelungit cu 10 minute după ce fusese întrerupt în minutul 86 din cauza obiectelor aruncate în teren de fanii celor două echipe

Minutul 90+4. Dominată clar de Croaţia, Cehia are o eficienţă remarcabilă. Din doar 6 şuturi pe poartă înscrie două goluri. Egalarea a fost adusă de Necid, din penalti

Minutul 76. Intrat pe teren în minutul 72, Milan Skoda înscrie pentru Cehia

Minutul 70. Raportul ocaziilor de poartă este Cehia - 4, Croaţia - 15

Minutul 59. Rakitić saltă mingea, în careu, peste portarul Cehiei şi duce scorul la 2-0

Minutul 46. Finalistă a Campionatului European în 1996 şi semifinalistă în 2004, Cehia a avut în prima repriză doar două ocazii de poartă. Ambele după ce Croaţia a deschis scorul

Minutul 37. Dominarea Croaţiei se concretizează prin golul lui Perišić

Minutul 30. Cehia nu a tras încă niciun şut spre poartă în 5 atacuri periculoase. De cealată parte, Croaţia a avut până acum 21 de atacuri şi 9 ocazii de gol

Minutul 20. După un început de meci furios, Croaţia a mai scăzut ritmul. Rămâne însă echipă aflată la cârma jocului, cu 6 ocazii de gol - în timp ce Cehia nu are niciun şut spre poarta lui Subašić - şi o posesie a mingii în 65%

Minutul 8. La distanţă de câteva zeci de secunde, Badelj şi Rakitić au ratat şansa de a deschide scorul

Minutul 2. Prima ocazie de gol a meciului a aparţinut Croaţiei. Petr Cech a reuşit să împingă peste transversală mingea şutată de Mandžukić

Cehia

1 Čech - 8 Limberský, 6 Sivok, 13 Plašil, 5 Hubník, 2 Kadeřábek - 22 Darida, 19 Krejčí, 20 Skalák, 10 Rosický - 21 Lafata

Antrenor: Pavel Vrba

Croatia

23 Subašić - 3 Strinić, 21 Vida, 5 Ćorluka, 11 Srna - 10 Modrić, 19 Badelj - 4 Perišić, 7 Rakitić, 14 Brozović - 17 Mandžukić

Antrenor: Ante Čačić

Arbitru: Mark Clattenburg, Anglia

Este prima dispută oficială dintre Cehia şi Croaţia. Cele două echipe au jucat până acum două două meciuri amicale. O dată a câştigat Croaţia şi o dată a fost egal.

„Tatăl meu şi-a dorit mereu să mă vadă câştigând în tricoul echipei naţionale. Când m-am întors pentru funeralii, mi s-a spus că aceasta a fost şi ultima sa dorinţă. Voi încerca să o fac pentru el”, a declarat căpitanul Croaţiei, înaintea partidei care poate aduce calificarea echipei lui Ante Cacic în optimile de finală ale competiţiei.

Învingători cu 1-0 în primul meci, în faţa Turciei, croaţii pornesc cu prima şansă în faţa unei naţionale a Cehiei care nu-şi permite un alt pas greşit, după ce a pierdut partida cu Spania pe final, scor 0-1.