EURO 2016 | Grupa D: Cehia - Turcia. 0-2 şi Turcia speră într-o minune

bucurie gol turcia

Minutul 65. La a patra ocazie, Turcia înscrie al doilea gol. Ozan Tufan duce scorul la 2-0 pentru echipa sa

Minutul 53. Turcia, care a înscris la prima sa ocazie, a mai şutat de atunci o singură dată spre poarta lui Petr Cech. De cealată parte, Cehia atacă fără să înscrie. A avut 27 de incursiuni spre poarta adversă şi 9 ocazii de gol

Minutul 10. Turcia înscrie primul său gol la Euro 2016, prin Burak Yılmaz

Cehia

1 Čech - 11 Pudil, 5 Hubník, 6 Sivok, 2 Kadeřábek - 19 Krejčí, 13 Plašil, 22 Darida, 15 Pavelka, 9 Dočkal - 7 Necid

Antrenor: Pavel Vrba

Turcia

1 Volkan Babacan - 13 İsmail Köybaşı, 3 Hakan Balta, 15 Mehmet Topal, 7 Gökhan Gönül - 20 Volkan Şen, 8 Selçuk İnan, 10 Arda Turan, 16 Ozan Tufan, 21 Emre Mor - 17 Burak Yılmaz

Antrenor: Fatih Terim

Arbitru: William Collum, Scoţia

Se poate spune că Cehia şi Turcia au o lungă istorie comună. S-au întâlnit până acum de 19 ori. Cehia a câştigat 12 meciuri directe, Turcia doar 4 şi alte 3 s-au încheiat la egalitate.

Statisticile celor două meciuri jucate la EURO 2016 au cifre mai bune în dreptul Turciei care a avut 17 ocazii de gol, o posesie a mingii de 47% şi 84% din pase ajunse la destinatar. În faţa Spaniei şi a Croaţiei, Cehia a avut posesia mingii 38% din timpul de joc şi doar 76% acurateţe a paselor. Număr mic şi de ocazii de poartă - 14, dar o eficienţă destul de mare, pentru că a înscris două goluri.