EURO 2016 | Grupa D: Croaţia - Spania 2-1. Campioana europeană se mulţumeşte cu locul 2

croatia gol 2 spania

Minutul 87. Ocaziile ratate se răzbună... Croaţia preia conducerea prin golul înscris de Perisic

Minutul 72. Căpitanul Spaniei, Sergio Ramos, ratează o lovitură de la 11 metri şi ocazia de a-şi readuce echipa în avantaj

Minutul 51. Egalitate pe tabelă, egalitate şi în statistica ocaziilor de gol. Fiecare echipă a avut câte 9 şuturi spre poarta adbersă. Şi efortul fizic este acelaşi. La pauză, media distanţelor alergate era de 5,16 km la Croaţia şi 5,14 kilometri la Spania

Minutul 45. Kalinic egalează pentru Croaţia

Minutul 14. Rakitic ratează o mare şansă de egalare. Mingea şutată de el loveşte bara porţii lui De Gea

Minutul 7. Spania se grăbeşte şi deschide scorul prin Morata

Croaţia

23 Subašić - 2 Vrsaljko, 6 Jedvaj, 5 Ćorluka, 11 Srna - 19 Badelj, 15 Rog - 20 Pjaca, 7 Rakitić, 4 Perišić - 16 N. Kalinić

Antrenor: Ante Čačić

Spania

13 De Gea - 16 Juanfran, 3 Piqué, 15 Ramos, 18 Jordi Alba - 10 Fàbregas, 5 Busquets, 6 Iniesta - 21 Silva, 7 Morata, 22 Nolito

Antrenor: Vicente del Bosque

Arbitru: Björn Kuipers, Olanda

Spania, Italia şi Franţa suint singurele echipe care au obţinut punctaj maxim după primele două meciuri din grupe. Campionana europeană a înscris patru goluri din 35 de faze de poartă şi a avut o posesie a mingii de 62%, în partidele cu Cehia şi Turcia. Cu aceleaşi adversare, Croaţia a obţinut doar 4 puncte. A înscris 4 goluri din 37 de atacuri şi a avut o posesie a mingii de 52%.