EURO 2016 | Live scor Italia - Suedia, 1-0

italia gol suedia

Minutul 90+5. Italia este a doua echipă, după Franţa, care obţine 6 puncte din primele două meciuri şi îşi asigură calificarea în optimile EURO 2016

Minutul 88. A 7-a ocazie de poartă a adus Italiei şi un gol. A înscris Eder

Minutul 86. Partida pare să se îndrepte spre un 0-0 echitabil. Nici Italia şi nici Suedia nu au pus de prea multe ori în pericol porțile adverse. Raportul ocaziilor de gol este 6-3

Minutul 59. Niciuna dintre echipe nu a reuşit să modifice scorul înscris pe tabelă. Poate şi pentru că din meci cam lipsesc ocaziile de poartă. Din 14 atacuri periculoase, fotbaliştii italieni au şutat de 4 ori spre poarta adversă. Suedia s-a descurcat şi mai rău. A avut 20 de atacuri şi doar 4 icazii de gol

Cele două formaţii sunt pentru a treia oară faţă în faţă la un turneu final de Campionat European, după ce azzurrii s-au impus în grupe cu 2-1 în 2000 şi au remizat, scor 1-1, patru ani mai târziu.

Euro 2004 a lăsat răni adânci în naţionala squadrei azzurra, care s-a văzut eliminată din competiţie încă din grupe, după un 2-2 cu cântec în ultima etapă între Suedia şi Danemarca (rezultat care le-a dus pe nordice la braţ în sferturi), astfel că disputa de azi se anunţă una de foc. Din echipele care au participat la turneul final din Portugalia, în cele două garnituri mai sunt doar trei fotbalişti (Ibrahimovic şi Isaksson pentru suedezi, respectiv Buffon pentru italieni), însă chiar şi aşa miza va fi una imensă.

Echipele probabile

Italia: Buffon - Barzagli, Bonucci, Chiellini - Candreva, Parolo, De Rossi, Giaccherini, Florenzi - Pelle, Eder.

Suedia: Isaksson - Lindelof, Granqvist, Johansson, Olsson - Larsson, Ekdal, Kallstrom, Forsberg - Guidetti, Ibrahimovic.

Nordicii nu se vor baza pe serviciile unui fotbalist important: Mikael Lustig s-a accidentat în duelul cu Irlanda şi va mai juca la Euro doar în măsura în care Suedia va trece de faza grupelor.