EURO 2016 | Portugalia, în semifinale fără nicio victorie în 90 de minute. Polonezii însă au fost eliminați deși nu au fost conduși nicio secundă la turneul final

portugalia

În semifinale, pe 6 iulie, Portugalia va juca împotriva câștigătoarei dintre Țara Galilor și Belgia, meci care se va disputa vineri, 1 iulie, la ora 22:00.

De cealaltă parte, Polonia a fost eliminată chiar dacă nu a fost condusă nicio secundă la Euro. Doar trei echipe au mai fost în această situație.

Polonia a învins Irlanda de Nord (1-0), a remizat cu Germania (0-0) și a bătut Ucraina (1-0), în faza grupelor. În ”optimi”, a remizat cu Elveția, 1-1, după ce deschisese scorul în minutul 39, dar a reușit să se califice mai departe în urma loviturilor de departajare.

Tot Polonia a deschis scorul și cu Portugalia. Încă din minutul 2, prin Lewandowski. Lusitanii au egalat, prin Renato Sanches, în minutul 33. De data aceasta, însă, Polonia a pierdut la ”loteria” loviturilor de dapartajare.