Euro 2016. Purtătorul de cuvânt al Angelei Merkel, după victoria Germaniei : Sunt cu nervii la pământ, dar fericit!

seibert

Steffen Seibert / FOTO: TWITTER

"Cu nervii la pământ, dar fericit!. Acum continuă: semifinale! Mii de felicitări pentru Mannschaft !", a scris Steffen Seibert pe Twitter.

Şi Ministerul German al Afacerilor Externe a transmis un mesaj naţionalei lui Joachim Low: "Felicitări! Ne faceţi să visăm! Succes în semifinale"

Reprezentativa Germaniei s-a calificat în semifinalele Euro-2016, după ce a trecut la loviturile de departajare, scor, 6-5 de selecţionata Italiei, în sferturile de finală de la Bordeaux.

La finalul celor 90 de minute de joc şi a celor 30 de minute de prelungiri scorul a fost egal, 1-1.

Germania a deschis scorul prin Mesut Ozil, în minutul 65, iar Italia a egalat prin Leonardo Bonucci, din penalti, în minutul 78.

La loviturile de departajare pentru Italia au transformat Insigne, Barzagli, Giacherini, Parolo, De Sciglio, iar  Zaza, Pelle, Bonucci şi Darmian au ratat.

Pentru Germania au marcat Kroos, Draxler, Hummels, Kimmich, Boateng şi Hector, iar Muller, Ozil şi Schweinsteiger au ratat.

În semifinale, Germania va întâlni învingătoarea din meciul dintre Franţa şi Islanda.