EURO 2016 | Ţara Galilor – Belgia 3-1. Echipa căreia nimeni nu-i dădea şanse merge în semifinale

tara galilor gol 3 belgia

Minutul 86. Intrat pe teren în minutul 80, Vokes înscrie la primul atac al Ţării Galilor după o perioadă de dominare acerbă a Belgiei

Minutul 79. A treia ocazie de gol pentru Belgia, în 5 minute. Scorul rămâne 2-1 în favoarea Ţării Galilor

Minutul 77. Belgia ratează din nou din faţa porţii. Witsel nu reşeşte să egaleze

Minutul 74. Fellaini ratează egalarea, de câţiva metri de poartă. Statistica arată că după primirea celui de al doilea gol, belgienii au mai mult control asupra mingii, cu o posesie de 51%. La ocazii de gol, raportul este 14 - 11 în favoarea galezilor

Minutul 53. Robson-Kanu duce Ţara Galilor în avantaj. Şi al doilea gol al galezilor a venit din pasa lui Ramsey

Minutul 50. Belgia ratează din nou. Un şut superb al lui Hazard trece la câţiva centimetri de bara porţii galeze

Minutul 46. A doua repriză începe la fel ca şi prima, cu Belgia în atac şi cu o mare ratare. R. Lukaku nu a reuşit să-şi readucă echipa în avantaj

Minutul 31. Şi egalarea vine prin golul lui A. Williams

Minutul 30. Ţara Galilor a plecat în căutarea egalării. Posesia mingii a urcat la 55%

Minutul 26. N. Taylor, asistat de Ramsey, ratează o mare ocazie să înscrie pentru Ţara Galilor

Minutul 20. Ţara Galilor are o posesie a mingii de 49%, cu 9 atacuri şi 2 şuturi spre poartă. Belgia este ceva mai eficientă - 51% posesie, 7 atacuri, 4 şuturi spre poartă şi un gol

Minutul 13. Nainggolan înscrie un gol superb şi Belgia conduce cu 1-0

Minutul 7. Imensă ocazie de gol. În câteva secunde, trei belgieni au trecut milimetric pe lângă deschiderea scorului

Ţara Galilor

1 Hennessey - 4 Davies, 6 A. Williams, 5 Chester - 2 Gunter, 10 Ramsey, 16 Ledley, 7 Allen, 3 N. Taylor - 11 Bale, 9 Robson-Kanu

Antrenor: Chris Coleman

Belgia

1 Courtois - 16 Meunier, 2 Alderweireld, 15 Denayer, 21 J. Lukaku - 4 Nainggolan, 6 Witsel - 11 Carrasco, 7 De Bruyne, 10 Hazard - 9 R. Lukaku

Antrenor: Marc Wilmots

Arbitru: Damir Skomina, Slovenia

Cu două ore înaintea începerii partidei, la Lille a început să plouă torenţial.

În ciuda absenţelor lui Vermaelen şi Vertonghen, belgienii sunt favoriţi. De partea cealaltă, surprinzătoarea formaţie galeză este cât se poate de mulţumită de poziţia sa de outisder, scrie digisport.ro.

Această generaţie a fotbalului belgian are potenţialul de a deveni de "aur", dar şi o şansă mare de a face un pas important către un trofeu. ''Diavolii roşii'' au fost lideri în clasamentul FIFA la un moment dat, iar acum se află pe poziţia a doua.

De cealaltă parte, Ţara Galilor se bazează pe vedeta sa, Gareth Bale. Cel mai scump fotbalist al lumii a marcat trei goluri şi a fost decisiv la autogolul care a calificat echipa Ţării Galilor în sferturi (1-0 cu Irlanda de Nord).

Cele două echipe s-au întâlnit până acum de 12 ori. Belgia a câştigat 5 partide, Ţara Galilor – 4 şi alte 3 s-au încheiat la egalitate.