Mezina delegaţiei României (13 ani și 11 luni) eliminată în serii la nataţie 100 m liber

dascal bun

Dascăl a ocupat locul cinci din opt concurente, în seria a doua, cu timpul 58:72.

În seria a cincea, înotătoarea australiană Cate Campbell a stabilit un record olimpic al probei, cu timpul 52:78.

În semifinalele probei au acces sportivele cu cei mai buni 15 timpi după cele şase serii. A 16-a participantă în semifinale va fi decisă după un swim-off între japonezele Rikako Ikee şi Miki Uchida, care au încheiat seriile cu acelaşi timp: 54:50.

Robert Glinţă a câştigat seria în care a concurat, dar a ratat calificarea în semifinale la 200 m spate.

Înotătorul a fost eliminat, miercuri, în seriile probei de 200 metri spate din cadrul concursului de nataţie de la Jocurile Olimpice, el încheind pe locul 18 la general.

Glinţă a câştigat prima serie, în carea concurat alături de Rexford Tullius din Insulele Virgine şi Boris Kirillov din Azerbaidjan.

Românul a fost cronometrat cu timpul de un minut, 57 de secunde şi 91 de sutimi, Tullius a încheiat în 1:59.14, iar Kirillov în 2:05.01.

În semifinale s-au calificat însă sportivii cu cei mai buni 16 timpi, aceştia înregistrându-se în celelalte trei serii.

Robert Glinţă a concurat la Jocurile Olimpic de la Rio şi la 100 metri spate, probă în care a ajuns în finală şi s-a clasat pe locul opt.